Authoring Digital Possibilities

Let us unfold your dreams to make them a reality!

Awards in 2012

Singapore Infocomm Technology Federation (SiTF)
Gold Award (Student – Tertiary Category)

Graduating class of 2012

Name

Course

Muhammad Nazrul Nizam Mohd Khamis

Diploma in Information Technology

Jayaprakash Amresh Kumar

Diploma in Information Technology

Kugan Kobalakrisna

Diploma in Information Technology

Muhammad Izzat Ridzuan

Diploma in Information Technology

Lau Huiting

Diploma in Information Technology


 

Singapore Infocomm Technology Federation (SiTF)
Best Student Presenter Award

Current 3rd Year Student

Name

Course

Jonathan Toh Jun Hong

Diploma in Information Technology


 

Crowbar 2012
Silver Award (2D Animation)

Graduating class of 2012

Name

Course

Rachel Choo

Diploma in Digital Media

Joycelyn Ong

Diploma in Digital Media


 

Silver Award (Sound Track and Music)

Graduating class of 2012

Name

Course

Jake Koh Jian Cai

Diploma in Digital Media


 

Bronze Award (Short Film)

Graduating class of 2012

Name

Course

Lim Cheng Yi

Diploma in Digital Media

Eugene Matthew Cheong Zhi Wei

Diploma in Digital Media

Jake koh Jian Cai

Diploma in Digital Media

Lenson Sim Xiong Lue

Diploma in Digital Media

Nicholas Lye Kok Wai

Diploma in Digital Media


 

Bronze Award (3D Animation)

 

Graduating class of 2012

Name

Course

Ge Jian Han

Diploma in Digital Media

Lim Jia Ying

Diploma in Digital Media

Ja Zhao Meng Lin

Diploma in Digital Media

Lenson Sim Xiong Lue

Diploma in Digital Media

Nicholas Lye Kok Wai

Diploma in Digital Media


 

MPE Academic Scholars Award

(Berklee College of Music)
Graduating class of 2009

Name

Course

Leong Mei Poh

Diploma in Music Audio Technology


 

Grand Prix Award
Very Short International Film Festival

Graduating class of 2011

Name

Course

Alvin Lee Chang Rong

Diploma in Digital Media


 

National Geographic Photographer Award

Graduating class of 2011

Name

Course

Alvin Lee Chang Rong

Diploma in Digital Media


 

ThinkQuest Competition
2nd Prize, Application Development Category

Graduating Class of 2012

Name

Course

Nicholas Toh Zuan Jie

Diploma in Infocomm Security Management

Chua Si Hao

Diploma in Information Technology

Kenneth Ho Chee Chong

Diploma in Information Technology


 

Graduating Class of 2010

Name

Course

Jason Sim Meng Kiat

Diploma in Information Technology


 

ThinkQuest Competition
3rd Prize, Application Development Category

Graduating class of 2012

Name

Course

Teo Jinyuan

Diploma in Information Technology

Chi Kok Pin

Diploma in Information Technology

Lim Jun Yi

Diploma in Information Technology

Linus Lim Ji Wei

Diploma in Information Technology

Ong Wei Xiang

Diploma in Information Technology


 

SLA Spatial Challenge 2012
Excellent Report and Best Presentation Awards

3rd Year Current Student

Name

Course

Letitia Justina Leong Si En

Diploma in Information Technology

Wee Gui Jun

Diploma in Information Technology

Lim Zi Ling, Emily

Diploma in Information Technology

Lim Yi Kai

Diploma in Information Technology

Wong Tse Kang

Diploma in Information Technology


 

Cyber Defence Game
Organized by the Defence Science and Technology Agency(DSTA)
Champion, Institute of Higher Learning Category

3rd Year Current Student

Name

Course

Yang Xudong

Diploma in Infocomm Security Management

Jeremy Heng Wen Ming

Diploma in Infocomm Security Management

Goh Kee Chin

Diploma in Infocomm Security Management


 

2nd Year Current Student

Name

Course

Han Xing Jie

Diploma in Infocomm Security Management


 

NEA Eco Music Challenge
Organized by the National Environment Agency (NEA)
Overall Winner

Graduating class of 2005

Name

Course

Shaun Jensen

Diploma in Multimedia Techonology


 

NEA Eco Music Challenge
Organized by the National Environment Agency (NEA)
2nd Runner-up

Graduating class of 2009

Name

Course

Chloe Chia

Diploma in Music and Audio Technology

Evan Low

Diploma in Music and Audio Technology


 

Now You CAN - Leadership Series (Season 2)
Champion, Helping Human Category

3rd Year Current Student

Name

Course

Jonathan Toh

Diploma in Information Technology

Tan Jian Sin

Diploma in Information Technology

Francis Cheng 

Diploma in Information Technology

Nicholas Lee 

Diploma in Information Technology


 

Now You CAN - Leadership Series (Season 2)
Champion, Helping Human Category

Name

Course

Terence Lam Ching Yang

Diploma in Infocomm Security Management

Clarence Lam Ching Kai

Diploma in Infocomm Security Management

Timothy Tan Jia Ren

Diploma in Infocomm Security Management

Tang Wai Kin Bernard;

Diploma in Infocomm Security Management


 

IRAS Interschool Online Game Design Competition
Organized by IRAS (Inland Revenue Authority of Singapore)
Champion, Game Development & Hospitality and Tourism

Graduating class of 2012

Name

Course

Lee Yang

Diploma in Information Technology

Marcus Lee Jun Hao

Diploma in Information Technology


read more >

 

Hack-in-a-Box Competition
3rd place

Current 3rd Year Student

Name

Course

Jeremy Heng

Diploma in Infocomm Security Management

Ku Wee Kiat

Diploma in Infocomm Security Management


read more >

 

Hack-in-a-Box Competition
7th place

Current 3rd Year Student

Name

Course

Amadeus Tan

Diploma in Infocomm Security Management

Edmund Teo

Diploma in Infocomm Security Management


 

Current 1st Year Student

Name

Course

Nickolas Tay

Diploma in Infocomm Security Management


 

Asia Pacific ICT Alliance (APICTA) Awards
Merit Award – Team LifeLine

Current 3rd Year Student

Name

Course

Poh Boon Keat

Diploma in Information Technology


 

Graduating Class of 2012

Name

Course

Kugan Kobalakrisma

Diploma in Information Technology


 

Berkelee College of Music
Dean’s List

Graduating Class of 2009

Name

Course

Evan Low Jun Feng

Diploma in Music and Audio Technology


 

MobFest 2012
First Prize

Current DIT Students

Name

Course

Jonathan Toh

Diploma in Information Technology

Francis Cheng

Diploma in Information Technology

Tan Jian Sin

Diploma in Information Technology


 


Japan Study Trip with DIT
A new adventure.
Folk songs from an island city
DMAT Alumnus in the Teng Ensemble
An eye-opening talk about Data Analytics
DBIT students learn why Big Data Analytics is one of the best career choices they can make
DBIT students learn more about Tableau for Business Intelligence projects
DBIT
Shocked Star
DMAT Alumnus awarded 2016 Holly Prize by Songwriters Hall of Fame
Helping young artistes through their struggles
DMAT Alumnus to perform at 2016 SHINE Festival
DIT Prize Winners at Graduation Ceremony
DIT Graduates Ready for Work, Life & World
Inspired By A Piece Of Floating Ash
DMAT Alumnus Launching Debut Album