Roll of Honour

The top students from graduating diploma courses have been short-listed and interviewed for the following top awards:

Lee Kuan Yew Award

The Lee Kuan Yew Awards are presented to the three top graduates from the technology or computer related courses at each of the Polytechnics.

This award was presented for the first time in 1993 by the then Senior Minister, Mr Lee Kuan Yew, who had donated the honorarium, received from one of his speaking engagements overseas.

Toh Chin Chye Gold Medal

The Toh Chin Chye Gold Medal is one of the most coveted prizes in Singapore Polytechnic. The award is named after Dr Toh Chin Chye who was the Chairman of the Singapore Polytechnic Board of Governors from 1959 to 1975.

Dr Toh gave the Polytechnic the motto "Berkhidmat Dengan Keahlian" (To Serve with Skill) which still remains as the cornerstone of our educational philosophy today. Dr Toh was instrumental in charting new directions for the Polytechnic's development and in planning the institution's relocation to its present campus at Dover Road.

Low Guan Onn Gold Medal

The Low Guan Onn Gold Medal was instituted in memory of the late Mr Low Guan Onn, who was the Chairman of the Polytechnic's Board of Governors from 1975 to 1979.

Mr Low oversaw the move from the Prince Edward Road campus to the present site in Dover Road. Mr Low is well-remembered for his vision of the well-rounded Polytechnic graduate who is central to the nation's industrialization programme.

Chua Chor Teck Gold Medal

The Chua Chor Teck Gold Medal was first awarded in 1986. The late Mr Chua Chor Teck was the Chairman of the Polytechnic's Board of Governors from 1980 to 1986.

As Chairman, he guided the Polytechnic from 1982 to 1986 through a five year physical expansion programme - a crucial phase of the Polytechnic's development. He also initiated the Corporate Planning exercise in 1984 to steer the Polytechnic's growth into the 1990's.

Tan Kay Yong Gold Medal

The Tan Kay Yong Gold Medal was introduced from 2012 to honour Mr Tan, who was Chairman of the Polytechnic's Board of Governors from 2000 to 2012.

As Chairman, he was instrumental in steering the polytechnic in providing a holistic education, fostering global mindsets, creating a student-centric campus and building technical capabilities. He is also well remembered for guiding the Polytechnic in the frontiers of design, to make design thinking a hallmark of SP graduates, and establishing the SP Design School.

Tay Eng Soon Gold Medal

The Tay Eng Soon Gold Medal was first awarded in 1994. It is awarded annually to an outstanding Polytechnic graduate who advanced from the Institute of Technical Education, at each of the Polytechnics.

The Tay Eng Soon Gold Medal is made possible through the Tay Eng Soon Scholarship Fund. In 1994, the Fund was established in memory of the late Dr Tay Eng Soon who played a pivotal role in the development of polytechnic and technical education.

This page lists graduands who have attained a Diploma with Merit.

The Gold and Silver medallists for each course are selected from the Diploma with Merit list of graduands based on overall academic performance, CCA, other contributions and attributes possessed.

This page also lists graduands who have been selected as Institutional Medallists.

Various awards in the form of cash prizes and/or medals are given annually to academically outstanding graduands at the Graduation Ceremony.

Singapore Polytechnic wishes to acknowledge the following organisations and individuals for donating prizes to our graduands: Graduation 2019 Donor List 



TOP SP GRADUATES

Read how SP has shaped them to who they are today

Songkia Ow Shiyuan

Songkiat Ow Shiyuan

Ong Jun Hock Ryan

Ong Jun Hock Ryan

Goh Aik Lang

Goh Aik Lang

Quek Jun Hui

Quek Jun Hui

Chong Cai Ting Joscelyn

Chong Cai Ting Joscelyn

Phua Shin Zert

Phua Shin Zert

Callista Anne Yin Kai Ren

Callista Anne Yin Kai Ren

Tan Wee Kiat

Tan Wee Kiat

School of Architecture & the Built Environment

Diploma In Architecture
Graduands awarded Gold Medal
ACESON HAN CHANG CHOU
Graduands awarded Silver Medal
LING MIN YI
Graduands awarded Diploma with Merit
NG JING HAO ALOYSIUS
EDWIN LAM CHOR MENG
ANDREW CHEW WEN JING
LAU LI SHIN DOMINIC
YE THU
CHEN JIAHAO
LEE ZHENG JIE DANIEL
Diploma In Civil Engineering With Business
Graduands awarded Gold Medal
WILLIAM
Graduands awarded Silver Medal
NICHOLAS TAY ZHI EN
Graduands awarded Diploma with Merit
TAN ZI LING
LEONG YUAN HOE
YEE JUN RONG
RAYMOND CHEN HOCK YEW
INGIN MAY
PYAE PHYO THU
CHUA HUI QING
TEO WILSON
MUHAMMAD BIN MOHAMED YUSOOF BASHEER
Diploma in Integrated Events & Project Management
Graduands awarded Gold Medal
HANG ZI QI
Graduands awarded Silver Medal
TAN GI HAN
Graduands awarded Diploma with Merit
CHIONG KAITING JOEY
IFFAH FARINA BINTE MOHAMAD JAIS
MICHELLE WONG XIN YI
THAM JIA HUI
CHANG XIN FANG
LEE HUI YUN JASMIN
LIVANA HO PEINI
NG MEI HUI CHERYL
LIAU WAN LIN KAYCIA
Diploma in Hotel & Leisure Facilities Management
Graduands awarded Gold Medal
NAM SHI HUI VANESSE
Graduands awarded Silver Medal
GOH PEI ZHI
Graduands awarded Diploma with Merit
CHUA WEN TING
AW YEE JUN
LEE QIAN YING
HAN SU SANDY
LIM ZHA YU VANESSA
RYNN HO SHI YING
LAI FANG XING
Diploma in Interior Design
Graduands awarded Gold Medal
PHYLLIS OH YU HUI
Graduands awarded Silver Medal

NUR SAKINAH BINTE SUMADI

Graduands awarded Diploma with Merit
NUR DURRATUN NASIHAH BINTE JUFREE
YONG JIH YING
YONG SHI MIN
NG YUBING
NG JIAN JUN
Diploma in Landscape Architecture
Graduands awarded Gold Medal
IZWAN SHAH BIN MOHAMED ISMAIL
Graduands awarded Silver Medal

SOK SOPISETH

Graduands awarded Diploma with Merit

YEOH E MING

School of Chemical & Life Sciences

Diploma in Applied Chemistry
Graduands awarded Gold Medal
CHUA RUI FEN
Graduands awarded Silver Medal
TERRY FOO ZHI YUAN
Graduands awarded Diploma with Merit
SEOW WEN XUAN KELVIN
FONG TUCK CHOY
SERAFINA HENG
JUSTIN CHUA ZHI EN
OSCAR YUEN WAI HANG
MICHELLE NG XIN LAN
TAN ZONG ZHI SHAUN
ISAAC CHAI HAN JIE
SHONYA LINGESH
ODELIA GOH
Diploma in Biomedical Science
Graduands awarded Gold Medal
FAN CHONGYUE
Graduands awarded Silver Medal
YAP HUI XUAN
Graduands awarded Diploma with Merit
LEE JIA WEI
LEE YAN RU
KNG JIA HAO
JOYCE WANG
Diploma in Biotechnology
Graduands awarded Gold Medal
LEUNG LEIK YU
Graduands awarded Silver Medal
LIAN YING
Graduands awarded Diploma with Merit
AMOS SIT MUN LOONG
YEN SEE WAI STEFFANY
Diploma in Chemical Engineering
Graduands awarded Gold Medal
SONGKIAT OW SHIYUAN
Graduands awarded Silver Medal
GOH YOKE PENG
Graduands awarded Diploma with Merit
TEO ZHAN YI JERRY
GAVIN LEONG ZHIWEI
JOSHUA TAN
LI WANRONG
KHOO JIA WEI NOEL
KHOO WEI ZHI
LIM SZE YONG LYON
TEO YU XIANG RYAN
CHUA HAN YI
Diploma in Food Science & Technology
Graduands awarded Gold Medal
YONG HON KEAT
Graduands awarded Silver Medal
TEO XUAN WEI
Graduands awarded Diploma with Merit
NG JIA MIN CHERYL
LI PING
ONG SI PEI
PAULYN LIM HUI XIAN
LAU KAR YAN
ARULMALAR D/O ARULCHANDRAN
Diploma in Nutrition, Health & Wellness
Graduands awarded Gold Medal
ANG LI XIANG
Graduands awarded Silver Medal
NATALIE CHEW YING WEI
Graduands awarded Diploma with Merit
RADIANCE CHUN YING CHALLANDER
MUHAMMAD ZULFAIZ BIN ROHAIZAT
Diploma in Optometry
Graduands awarded Gold Medal
SHAZWAN TAN WEN HAO
Graduands awarded Silver Medal
OOI PENG JIA
Graduands awarded Diploma with Merit
NEO JIA NING
LOW DONG MING
TAN PING XUAN
SARAH CHEONG SHI MING
LOH WEN TING
TEO LI MEI
Diploma in Perfumery and Cosmetic Science
Graduands awarded Gold Medal
RADHA SOUNDARARAJAN
Graduands awarded Silver Medal
SU-ANNE NG MEI HUA
Graduands awarded Diploma with Merit
MICHELLE LUA JIA QI

School of Electrical & Electronic Engineering

Diploma in Aerospace Electronics
Graduands awarded Gold Medal
ZHENG JINHE
Graduands awarded Silver Medal
CHIAM YAO JI
Graduands awarded Diploma with Merit
LIM YI XIANG
NATHANIEL JOSHUA LAI CHANGXIAN
LIEW WENG YI
NGUYEN PHUC TRUONG
CHEN FU SHEN BENEDICT
LOKE JIE JUN
MAVIS NG YU HAN
TEO YI EN IAN
JO RAVIN IBARAT CADIZ JR
CHIA ANG YONG
JARELL LIM EN YU
TEO WEI XUAN BERTRAND
Diploma in Computer Engineering
Graduands awarded Gold Medal
ONG JUN HOCK RYAN
Graduands awarded Silver Medal
PAN ZIYUE
Graduands awarded Diploma with Merit
MIN THANT AUNG
LIM ZI SUAN
YEO TZUN KAI
QUEK JING LING BRIAN
HONG ZEYI
LEDESMA KYLE JOHN GAW
PAN ZAI MING
MARYAM BINTE MUSTAFFA
WEI WENJIE
TAN AIK LIN
SHAUN PHUA WEE JIN
TAN JIAN WEI
TIN SHUEN WERN SEAN
WILSON NG JING AN
Diploma in Engineering with Business
Graduands awarded Gold Medal
CHAI YU CHENG RAYNARD
Graduands awarded Silver Medal
CHIA JEREMY
Graduands awarded Diploma with Merit
LEE MING SOON
AARON FOO YU RONG
YONG CHIN HAN
RYAN QIU JINGXUAN
KAUNG KHANT HTET
Diploma in Electrical & Electronic Engineering
Graduands awarded Gold Medal
QUEK JUN HUI
Graduands awarded Silver Medal
KANG BOON KIAT JULIAN
Graduands awarded Diploma with Merit
WONG JUN HENG
LIM PIN
TEO MEI FANG
DEXTER HOON YONG EN
GAN HAO YI
MOK JIA LUO
BRANSOME TAN YI HAO
RANI DILIPKUMAR SHIVA SHANKAR
LIM ZHI FENG
HANSEL TAY
SHI YUSHAN EUDORA
LIM WEI JUN
KO KENG WEE
HARIHARAN PILLAI S/O SUBBRAMANIAM
LIANG WEI ZHI
WANG JIARUI
OWEN LEE JUN HAO
CLARA AW YU SI
KABETA MOTOKI
LOH KONG YANG LESTER
ANG MING YANG
LIM XUE JIE SEAN
NG WOON TING ELIZABETH
KENNY VOO TZE RUNG
LIM SHENG ZHE
NIGEL IAN CROSS
POON WEI KANG
MOK ZHE EN
WONG JUN JING
SEE ZHI XIANG
CHEONG CHIN KAI
TEO KER XING
WONG PEI SHAN FELICIA
Diploma in Engineering Systems
Graduands awarded Gold Medal
HUBERT LEE SZE WEI
Graduands awarded Silver Medal
TEY KYVEN
Graduands awarded Diploma with Merit
GOH KAI JUN ALGER

Diploma in Energy Systems and Management
Graduands awarded Gold Medal
NG BOON CHYE ALEX
Graduands awarded Silver Medal
MIKO TAN HUI MIN
Graduands awarded Diploma with Merit
LIM LI YING
VERA LAM KAI TING
ONG HUI QIN
CHERYL TAY RUIQI

Media, Arts & Design School

Diploma in Applied Drama & Psychology
Graduands awarded Gold Medal
CALLISTA ANNE YIN KAI REN
Graduands awarded Silver Medal
NUR AINA BINTE SAPARI
Graduands awarded Diploma with Merit

FARZANA RASYIQAH BINTE ZULKARNAIN
CHRISTAL ONG LAY HWEE

Diploma in Digital Animation
Graduands awarded Gold Medal
TAN SIHUI VICTORIA
Graduands awarded Silver Medal
YEW SHENG WEN
Graduands awarded Diploma with Merit
ANG MING LI
GWEE RUO-FEN
CHUA WEN JIA
Diploma in Game Design & Development
Graduands awarded Gold Medal
NG YI LI
Graduands awarded Silver Medal
CHERN WEI JIE CALVIN
Graduands awarded Diploma with Merit
DAMIAN WILBERT GABRIEL DOMINGO
NOAH ALASTAIR NG
YEONG KAO WAI SHEELA
Diploma in Music & Audio Technology
Graduands awarded Gold Medal
LEE CHUN LE
Graduands awarded Silver Medal
LOW JUN YANG
Graduands awarded Diploma with Merit
AW PING HUI
LOO ZHONG HAN
ANGEL YAP
Diploma in Media & Communication
Graduands awarded Gold Medal
WONG GUAN MIN
Graduands awarded Silver Medal
JOY KOH MIN LE
Graduands awarded Diploma with Merit
NORSAKINAH BINTI MOHD SAFIEE
MAEGAN LILYANN CHEONG
TAMMY KHOO YUN YEE
JOSIN CHEE
CHLOE LEE SHIM YENG
CLARE ONG JING WEN
MICHELLE ANNE THESEIRA
HAZEL LING SI YING
Diploma in Creative Writing for Television & New Media
Graduands awarded Gold Medal
TAN YAN LING
Graduands awarded Silver Medal
NUR SYAHINDAH BINTE ISHAK
Graduands awarded Diploma with Merit
SEAN LIM ZHENGDA
Diploma in Visual Effects & Motion Graphics
Graduands awarded Gold Medal
MUHAMMAD ASYRAF BIN AZMAN
Graduands awarded Silver Medal
DARRYL KOH YUAN JIE
Graduands awarded Diploma with Merit
LIM XUN YI
Diploma in Visual Communication & Media Design
Graduands awarded Gold Medal
TAN WEE KIAT
Graduands awarded Silver Medal
NORAZIZAH BINTE HOOD
Graduands awarded Diploma with Merit
NEO MIN NINA
LIM ING
TANG YUN YING
VAL WAI
YIP EUNICE
Diploma in Experience & Product Design
Graduands awarded Gold Medal
ONG KAH MIN
Graduands awarded Silver Medal
ADERES CHUA XING NI
Graduands awarded Diploma with Merit
SIM SI HUI RACHEL
SITI SAHRAH BINTE JUARI

School of Mechanical & Aeronautical Engineering

Diploma in Aeronautical Engineering
Graduands awarded Gold Medal
SHEIKH ARFAHMI BIN SHEIKH ARZIMI
Graduands awarded Silver Medal
HO KIAN LI AUGUS
Graduands awarded Diploma with Merit
KWOK KEITH
KOH WEIHENG
DANIEL JEDIDIAH LIM JIE
TAN HONG LIANG RYAN
LEE THENG DON
LEE YI XIN ANGEL
ALOYSIUS CEDRIC TAY HAO ZE
EMMANUEL ENG ZHIJIE
IVAN TAN XUAN HAO
SOO JIE YI REINE
T KABILLEN
LING XIWEN ZACHARY
WONG JIA WEI
SAMUEL PANG JUN LONG
LIM ZHI EN JAMES
HO JEAN WEI RYAN
LOO JIA LIN
TOK WEI SHENG
NG ZHI HUI GERALD
TEO JUN KAI
SEAH KAI WERN KEVIN
CHIA NICHOLAS
Diploma in Bioengineering
Graduands awarded Gold Medal
ANG YUAN CHING
Graduands awarded Silver Medal
TEY RUI JIE
Graduands awarded Diploma with Merit
AUDWIN ANG ZHI CONG
TEO KAI SIANG
TAN JIA YING RACHEL
Diploma in Mechanical Engineering
Graduands awarded Gold Medal
PHUA SHIN ZERT
Graduands awarded Silver Medal
TEO SHAO ZUN
Graduands awarded Diploma with Merit
PAN JING HONG
LOUIS LIM JIONG HANG
TAN HAO YI
LAU WEI QUAN
TANG HUI JUN
YEO ZHAN JUN
LIN JIAN XING
CHEONG SIU LUN
CHEN ZIJIE
TIE JIE EN
ONG SHI YI ERICA
CHUA WEI BIN
GUAN KAIJIE
KOH MING XUAN
LIU JUNYE
BRYAN CHONG JIA XU
TAN ZONG QING
KHOR ZHAO XIANG
TIEW YING HAO
VALEN TAI JOO ZE
Diploma in Mechatronics and Robotics
Graduands awarded Gold Medal
TAN CHOON KAI GLENN
Graduands awarded Silver Medal
ONG TSENG CHEN ROALD
Graduands awarded Diploma with Merit
KARISHEIN CHANDRAN
LEE YU HUI
TAN YAN WEN
TAY FU LONG
LAM YIK YI
CHAN TAO

School of Business

Diploma in Accountancy
Graduands awarded Gold Medal
FOO JI GI
Graduands awarded Silver Medal
TEE RUE TENG
Graduands awarded Diploma with Merit
DOREEN KOH AI ERN
NIKITA MAY GIDWANI
LEE SHU YUN
TOH KAI WANG JUSTIN
LIM JIA MIN
TOH YONG YING
LEE SHU HUI
SHARMINE TAN
LIU SI QI
SOPHIE NG HUI MIN
WENG JINYAN
KRISTIN MONICA CANDRA
MUHAMMAD SHAFIQ BIN AHMAD
WONG WAI KIT RYAN
TAN YING
SAMANTHA TAN LOK YEE
WU JIAFANG
BRYAN NG JIA HAO
LEE JWEE YU
CHASE TAN SI HAN
Diploma in Business Administration
Graduands awarded Gold Medal
YOW YU XUAN
Graduands awarded Silver Medal
JOSE RAPHAEL DE COSTA
Graduands awarded Diploma with Merit
YEO JING YING GERMAINE
AARON ONG HONG JIE
AUNG SHIN KHANT
NUR SALEHA BINTE ABDUL AZIZ
YONG YING JIE RACHEL
IAN VOO YAOTING
FLORENCE PERNIA DEL ROSARIO
CHENG SHU XIN
KANG RUI HAO
TAY EE HUI
LIM WEI TING
MOH SI HUI JOCELYN
GOH CHANG YUN
NG JING YING
KEEGAN NG BO SHENG
REGINE LEONG SHAW MIN
TAN JIA QI LAURA JOAN
DANIEL THAM TZE XUEN
CLARIS CHUA ZIXUAN
Diploma in Business Innovation and Design
Graduands awarded Gold Medal
VANESSA THIO KUN QIN
Graduands awarded Silver Medal
HAZIQAH BINTE MOHAMMAD HAIZAL
Graduands awarded Diploma with Merit
PU JIE
KHOR CHONG MING ELIJAH
Diploma in Banking & Finance
Graduands awarded Gold Medal
TAN QIUYI CHARMAINE
Graduands awarded Silver Medal
TOH SERENE
Graduands awarded Diploma with Merit
CHEN ZHAO XING
YAP JIN YANG
CHAN CHING WEN
DARRINGTON LEE JUN HAN
EYU YU QIAN
LEONG XIAO WEI
PEH LAY YING
NG ZI WEI
TAN JUN LIANG DEREK
KARISSHMA SHRI A/P THIAGARAJAN
HENG JIAYI
Diploma in Financial Informatics
Graduands awarded Gold Medal
LIM JUN YING
Graduands awarded Silver Medal
ALEXANDER GOH CHENGXIONG
Graduands awarded Diploma with Merit
CHRISTINE PENG YUE HUA
JASPER GUAY SENG KANG
GAN ZI JIE
EE ROU JIA PAMELA
JONACS KIT YU CHING
TAN WEI MING
Diploma in Human Resource Management with Psychology
Graduands awarded Gold Medal
CHONG CAI TING JOSCELYN
Graduands awarded Silver Medal
NG MAY LIN
Graduands awarded Diploma with Merit
TAN QING KAI KENNETH
NG SHU LING SABRINA
ASHLEY TAN JIA NING
TSOI KIN YI
RON CHAN KEN YAN
TEY WAN XUAN
HOE SHU NING CHERYL
Diploma in International Business
Graduands awarded Gold Medal
NOE NOE SU AUNG
Graduands awarded Silver Medal
TAN JIE KANG ANSON
Graduands awarded Diploma with Merit
LOH SHI NI
SONIA TAN HUI ZHEN
Diploma in Tourism and Resort Management
Graduands awarded Gold Medal
POH XIN YI
Graduands awarded Silver Medal
ERIKO TANZIL
Graduands awarded Diploma with Merit
ANNABELLE SANG SU ZHEN
VENUS GOH XIN YI
TAN MIN HSUEN ROCHELLE
CHELSEA TEO WAN YING
TAN JIA YING ADELINE
CHUA MING YE
CHENG YI
NG SHI YI

Singapore Maritime Academy

Diploma in Maritime Business
Graduands awarded Gold Medal
QUEK JUN HUI
Graduands awarded Silver Medal
THIHA LINN
Graduands awarded Diploma with Merit
KOO SHI QING LYNDY
NG WOON HWEE
WONG SHU QING
LIEW KE LIANG
KAN CHENG YEE CYNDI
CHUA ZONG HAN
NEO JUN TI
WONG LI MING
TOH JIE HUNG
TEH JIN YAN
LIEW SHUANG YANG
MOHANA PRIYA SINNAPPAN
KHOO ZHI RUO
Diploma in Marine Engineering
Graduands awarded Gold Medal
MUHAMMAD AKID DANIAL BIN MASRI
Graduands awarded Silver Medal
LOW ENG LER BRYAN
Graduands awarded Diploma with Merit
IBRAHIM BIN ISMAIL
MAO YUXIAN
MUHAMMAD AFIQ BIN AZMAN
ANG KOK KWANG
GAN KOK WEI
YAP JUN HONG
LI BO FENG
WONG SIK TIN AIZAAC
LEE CO SHIN
Diploma in Nautical Studies
Graduands awarded Gold Medal
SHIVANANTHAN S/O CHANDERSEKARAN
Graduands awarded Silver Medal
RUDY ISKANDAR BIN SHARI
Graduands awarded Diploma with Merit
GABRIEL TAN WEI YANG
KOH SARAVIN
DONN ONG KIT

School of Computing

Diploma in Business Information Technology
Graduands awarded Gold Medal
GOH AIK LANG
Graduands awarded Silver Medal
SOH ZU WEI
Graduands awarded Diploma with Merit
TEOH XI SHENG
EMILY ANG SIU HUI
YEO BOON HAO
MOK XIAO FAN
DILYS GOH
Diploma in Digital Animation
Graduands awarded Gold Medal
TAN XI-WEN ERICA
Graduands awarded Silver Medal
SEH WEI LIEA
Graduands awarded Diploma with Merit
CHUA KHAI XIN
NG SER TING
SABRINA LIM
Diploma in Infocomm Security Management
Graduands awarded Gold Medal
WEE YEE HONG
Graduands awarded Silver Medal
TAY JUN FENG VERNON
Graduands awarded Diploma with Merit
CHOONG CHENG KANG ALEX
NG SHU LIN JANE
LIM FENG YUE
NG MAHN YIN
CHIN JUN AN
TANG WEI SHAWN
TEO CHUAN KAI
Diploma in Information Technology
Graduands awarded Gold Medal
LI BEINING
Graduands awarded Silver Medal
KEITH PNG JUN XIN
Graduands awarded Diploma with Merit
LUM WEE KIAT
NG HONG YAO
FRANCIS YEO ZHAO YIK
LOH JING YEN
WANG JIAN ANN HOWARD
CHUA WEI
JACK NG WEI MING
LAU YONG JIE
Chat with us